روش اجرای ترمیم بتن های اکسپوز و نما

روش اجرای ترمیم بتن های اکسپوز و نما

کد مطلب : 381

ترمیم بتن های اکسپوز و نما

در حال حاضر روش ها و متریال مختلفی در زمینهتعمیر و ترمیم سازه های بتنی در سطح جهان وجود دارد. هر یک از این روش های تعمیربسته به شرایط محیطی ، بهره برداری و محدودیت های اجرایی و کارفرمایی می توانندموثر باشند.

یکی از عوامل موثر در انتخاب روش های تعیمراکسپوز یا غیر اکسپوز بودن سازه موضوع عملیات تعمیر یا ترمیم می باشد. در اغلبموارد کارفرمایان یا مجریان ، علاقمند هستند در کوتاه ترین زمان ممکن مشکلات ایجادشده به خصوص معایب زمان احداث ، تعمیر و یا در واقع پوشیده شوند. بدون شک بخش زیادیاز این خواسته فرهنگی و برای جلوگیری از قضاوت سایرین می باشد.

لذا باید توجه داشت تعمیر و ترمیم در سازه هایبتنی ، بخشی از فرآیند احداث و بهره برداری از سازه ها می باشد. اما آنچه دارایاهمیت است نگاه حرفه ای و اصولی به مبحث تعمیر می باشد.

در خصوص تعمیر سازه های اکسپوز ، آنچه به عنوانیک تهدید به شمار می آید ، تاثر این امر بر روش تعمیر می باشد. بعضا مشاهده شدهاست که در اغلب موارد ، تعمیر اکسپوز ، بیشترین اهمیت را برای کارفرمایان دارد.

این امر در برخی موارد که آسیب موجود سطحی و غیرسازه ای است دارای اهمیت بالایی نیم باشد. لذا در مواقعی که آسیب وارد و موجودسازه ای می باشد مانند انواع ترک ها ( به عنوان آسیبی رایج در کف سازی های ، تیر وستون ها ، فونداسیون ، دالها و دیوارها ) ، تخریب و کرمو شدگی های عمیق و با بعادبزرگ و ... این موضوع می تواند باعث کاهش عمر مفید و شرایط لازم بهره برداری گردد.

لذا باید توجه داشت در مواقعی که آسیب سازه ای میباشد باید سایر شرایط محیطی ، سازه ای و بهره بردای مورد توجه قرار داشته باشد وسایر موارد مانند اکسپوز بودن تعمیر در اولیوت دوم و با روش های ثانویه ، نماسازیگردد ( مانند استفاده از لایه های پوشش و ملاتی با قابلیت نمای اکسپوز ) .

 

 

 

 

BETOSIVE P-1100

پوشش رنگ و محافظت کننده سطوح بتنی ویژه بتن های اکسپوز  و نمای داخلی و خارجی ، براساس استاندارد EN 1504

شرح :

BETOSIVE P-1100پوششی پایه سیمانی اصلاح شده با فیلر و پلیمرهای ویژه ، مناسب جهتایجاد سطوح یکنواخت بتنی ، رنگ آمیزی نمای های بتنی اکسپوز ، و رفع مشکلات اختلافرنگ در سطوح بتنی قدیم و جدید و سطوح بتنی تعمیر شده و یا ایجاد نماهای بتنیاکسپوز در طراحی های داحلی و خارجی می باشد.

همچنیناین پوشش برای محافظت از سطوح بتنی برای سطوح بتن هایا کسپوز در برابر باران وکربناتاسیون می باشد.

 

مواردمصرف :

 • اجرای پوشش محافظتی بر روی سطوح بتنی اکسپوز
 • ایجاد رنگ یکنواخت در نماهای بتنی در ساختمان ها ، پارکینگ ها ، سازه های صنعتی ، کولینگ تاورها ، پل ها ، مخازن بتنی و ...
 • ایجاد نماهای بتنی در رستوران ها ، منازل و فروشگاه ها

 

مزایا وویژگیها :

 • اقتصادی بودن و دوام بالا
 • امکان اجرا با برس ، غلطک یا ماله
 • امکان خروج بخارات از بتن به بیرون پوشش
 • زمان اجرای طولانی و با محدودیت کم
 • اعمال آسان ( سرد جرا ) و بدون درز
 • شباهت بالا به بتن
 • یکپارچه ، بدون درز و مفاصل سرد و ایجاد پل بر روی بتن کرمو ترک
 • دارای خواص خود تمیز شوندگی نسبی

 

مشخصاتفنی :

 Content

 

Color

Mixing

 

Mixture Density

Adhesion Strength

Resistance to Pressurized Water

Capillary Water Absorption

Component  : Polymer modified admixture and special cement

Gray

25 kg BETOSIVE P-1100: 3.5-4.8 L

water1,60 g/cm3

≥1,20 N/mm2 (28 days)

2 bars positive

<0,10 g (after 4 hours) (TS EN 12808-5)

 

Usage Period

Maturity Period

Application Temperature

Service Temperature

Application Tools

Drying Time

Mechanical Strength

Water Impermeability

Topcoated by plaster/ceramic Final Strength

HS Code

2 hours

3-5 minutes

+5°C to +25°C

-20°C to +80°C

Brush

2 days

7 days

3 days

 

14 days

3824.90.70.00.00

 

روش مصرف :

آماده سازی سطح :

سطح باید از کلیه مواد ضعیف ، گرد و غبار ، روغن قالب ،رنگ ، گل و ... عاری گردد. به طور کلی سطح باید از هر گونه موادی که مانع چسبندگیگردد پاک سازی شود. بتن های شکسته و تخریب شده باید پیش اجرای پوشش ترمیم شده ،همچنین بتن و ملات های ضعیف برداشته شود. سطح کار باید صاف و بدون تخلخل باشد.منافذ و ترک های استاتیک باید با استفاده از ملات حاوی چسب لاتکس و یا ترمیم کنندهپایه سیمانی Dezosive1010   تعمیر و پر شود.

سطح اجرا باید با مرطوب کردن در حالت اشباع با سطحخشک  قرار گیرد.

روش اجرا :

پودر رادر یک سطل یا ظرف تمیز ریخته و آب  را بهآرامی به آن اضافه کنید و همزمان با همزنی به دور 400 تا 600 در دقیقه مخلوطنماید.  برای اجرا با استفاده از برس میبایست برای هر کیسه از محصول 8 کیلوگرم آب مورد استفاده قرار گیرد و برای اجرا بااستفاده از مال ، می بایست برای هر کیسه به طور متوسط 4 لیتر آب به کاربرد. اختلاطرا به مدت 3 تا 5 دقیقه ادامه دهید تا مخلوطی یکنواخت و همگن و بدون رسوب حاصلشود. BETOSIVEP-1100آماده شده پس از اختلاط را به وسیله برس یا ماله در  یک یا دو  ( بسته به ضخامت مورد نیاز )  بر روی سطح اجرا نماید.  مخلوط آماده شده را به مدت دو ساعت می توانیداستفاده نماید. در سطوح خارجی ، پوشش اعمالی باید به مدت 24 ساعت در برابر تابشمستقیم آفتاب ، بارندگی و یخبندان محافظت شود.

 

مقدار مصرف:

1  تا 2 کیلوگرم مخلوط در هر مترمربع  بسته به میزان تخلخل و کیفیت سطح مورد نیاز میباشد.

 

بستهبندی و شرایط نگهداری :

 • کیسه 25 کیلوگرمی
 • در محیط خشک و دمای 5 تا 35 درجه سانتیگراد نگهداری شود. در برابر حرارت زیاد و یخبندان محافظت گردد.

پاکسازی تجهیزات :

تجهیزاتو لوازم استفاده شده باید بلافاصله پس از استفاده با آب شستشو شود. در صورت خشکشدن ملات بر روی تجهیزات پاکسازی صرفا به روش های مکانیکی میسر خواهد بود.

 

هشدارها ومحدودیت ها :

 • از تماس با پوست و چشم خود داری شود.
 • در زمان یخبندان و بارندگی از اجرا ممانعت گردد.
 • پس از اجرا تا زمان خشک شدن ، در برابر تابش مستقیم آفتاب، یخ زدگی ، باران ، تردد و رطوبت شدید محافظت شود.
 • از اعمال پوشش در دمای هوا و سطح کمتر از 5 درجه سانتیگراد و بیش از 25 درجه سانتیگراد خود داری نمایید.
 • زمانی که سطح در برابر تردد آسیب نبیند می توان نسبت به اجرای کاشی یا ملات اقدام نمود.

 

نکات ایمنی :

از تماسبا چشم و پوست خود داری شده و پس از استفاده دست های خود را شستشو دهید. در صورتتماس با چشم، پوست و یا بلعیده شدن ، سریعا به پزشک مراجعه شود و یا به بخش ایمنیدیتا شیت مراجعه گردد. درب ظرف را زمانی که استفاده نمی گردد بسته و به دور ازدسترس اطفال نگهداری شود.

 

نگهداری :

مدتزمانی نگهداری ، در بسته بندی اولیه و در شرایط مناسب ، 12 ماه می باشد. در صورتنیاز به اطلاعات بیشتر با کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران تماس حاصل نماید.

 


or
or
A password will be send on your post
Registration