مواد آب بندی بتن

مواد آب بندی بتن

کد مطلب : 187

شما می توانید جهت کسب مشاوره و اطلاعات تکمیلیفنی ، اجرایی  و مالی در زمینه انواع موادآب بندی بتن با بخش فنی و مهندسی و یا فروش مجموعه کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران (09120916271-44618462-44618379-021 ) تماس حاصل فرمایید.

 


حفاظت و آب بندی بتن

بتن با وجود خصوصیات منحر به فردی که باعث گردیدهبه عنوان پر مصرف ترین ماده ساختمانی به شمار آید دارای خصوصیاتی می باشد که حفظشرایط بهره برداری و دوام آن مستلزم   رعایتاصول حفاظت می باشد.

پر واضح است عمده مشکلات بتن را از منظر دوام میتوان به نفوذپذیری بتن در برابر گاز و آب نسبت داد. از این رو بدیهی است که باکنترل و کاهش نفوذ آب به درون بتن می توان تا حدود زیادی بتن را در برابر عواملمخرب حفاظت نمود.

 

روش های آب بندی و حفاظت بتن :

آب بندی سازه های بتنی به دو روش قابل انجام میباشد . روش نخست کاهش نفوذپذیری ، کنترل و حفاظت در ساخت بتن و روش دوم روش هایثانویه و پس از ساخت .

از نظر نگارنده بنا به دلایل ذیل ، روش دوم یعنیحفاظت و آب بندی ثانویه موثر تر و مناسب تر می باشد  :

1.     در بسیاری از مواقع لازم است که بتن در برابرمواد خوردنده ، شیمیایی و اسیدی محافظت گردد که بتن با وجود کاهش نفوذپذیری دربرابر این شرایط دچار ضعف و آسیب می گردد.

2.      در زمان احداث سازههای بتن به علت اشتباهات طراحی و اجرایی بتن دارای نقاط ضعف ماننده درزهای اجراییو بتن های نامتراکم می باشد که این امر با وجود کاهش نفوذپدیری و لحاظ تمهیدات مناسببرای جسم بتن می تواند محلی برای نفوذ باشد که در سیستم های ثانویه این موضوع نیزپوشش داده می شود.

 

الف : روش آب بندی سازه های بتنی درحین ساخت : در این سیستم به دو موضوع جسم بتن ودرزها و محل های نفود اجرایی و سازه ای پرداخته می شود.

·       آب بندی جسم بتن : برای این امر علاوه بر طرح اختلاط مناسب ،اسلامپ مناسب و ... باید از افزودنی های بتن استفاده نمود. از جمله این محصولات میتوان به افزودنی DEZOMIX4500 ، DEZOSEAL G-330 و  DEZOBOND P-2200 اشاره کرد. عملکرد این محصولات و پایه آنهامتفاوت بوده که براساس سازه ی اجرایی ، ابعاد سازه ، مقاومت بتن و ... هر کی میتوانند کاربردی موثر داشته باشند.

·       آب بندی درزهای اجرایی ، انبساطی و تمهیداتاجرایی :  برای این امر باید از واتراستاپ های پی وی سیحفره دار یا تخت ، واتراستاپ های بنتونیتی برای درزهای اجرایی و انبساطی کاور بولت و بولت های آب بند برای بولت های قالببندی و واتراستاپ های منبسط شونده SWEELBAND A  برای دور لوله ها و قطعات فلزی و پلی اتیلن استفاده گردد.

 

ب : روش آب بندی و حفاظت ثانویه بتن : در این سیستم از انواع پوشش های ثاویه بر رویسطوح بتن یا تزریق استفاده می گردد . عوامل موثر در انتخاب سیستم پوشش آب بند ومحافظتی یا سایر روش های شامل موارد ذیل می باشد :

1.     فرصت زمانی اجرا و بهره برداری : برخی از سیستم ها دارای تمهیدات خاص زیرسازی و یا کیورینگ می باشند یا باید در چند مرحله اجرا گردد که این امر می توانددر محدودیت های زمانی بسیار حائز اهمیت باشد.

2.     میزان فشار و دبی آب : میزان فشار آب در کیفیت و نوع پوشش و خصوصیاتمورد نظر بسیار حائز توجه می باشد.

3.     جهت فشار آب ( مثبت یا منفی بودن فشار آب ) : جهت فشار وارد به پوشش از اهمیت زیادی برخودار است . لازم به ذکر است در جهتفشار منفی ( حرکت آب از جهت مقابل پوشش اجرا شده می باشد ) پوشش انتخابی باید داریمقاومت فشاری و کششی بالایی بوده ، در صورتی که در فشار مثبت ( فشار آب هم جهتپوشش اجرا شده باشد ) آیتم موثر مقاومت فشاری و کششی با اهمیت تر است.

4.     شرایط شیمیایی آب : گاهی در سیستم های آب بندی سازه های باید در نظرداشت با توجه به شرایط بهره برداری پوشش دارای مقاومت شیمیایی در برابر ترکیباتخاصی داشته باشند.

5.      شرایطاسیدی آب و محلول در تماس : برخی سازه های برای آب بندینیازمند پوشش هایی می باشند که دارای مقاومت اسیدی بالا باشند مانند مخازن پساب ونگهداری اسید در پتروشیمی ها و صنایع فولاد و نفت ، مخازن و سازه های فاضلابی سربسته و ...

6.     شرایط و محدودیت های عمل آوری : بعضی از انواع پوشش های نیازمندکیورینگ و عمل آوری خاصی نبوده در حالی که برخی پوشش ها نیازمند کیورینگ هایپیچیده و سخت می باشند.

7.     محدودیت های اجرایی پوشش و سیستم آب بندی : دمای لازم ، شرایط رطوبت سازه های ومحیطی ، کیفیت بتن بستر و ...

8.     تجهیزات و نیروهای اجرایی در اختیار : اجرای برخی پوشش ها نیازمند تجهیزاتویژه و پرسنل متخصص ویژه ای می باشند که ممکن است به راحتی و به سرعت در اختیار ودسترس نباشند.

9.     شرایط تطابق با آب شرب : در مخازن آب شرب باید توجه داشت که محصول مصرفشده کمترین واکنش را با آب نداشته و در مجاورت آب ترکیبات مضرر ایجاد نکند.

10.  مقاومت در برابر نور آفتاب : با توجه به شرایط سازه هو بهره برداری، بعضا باید از پوشش هایی بهره جست که دارای دوام لازم در برابر اشعه UV داشته باشند . مانند مخازن سرباز و ...

11.  مدول الاستیسته : با توجه به مصالح ساخت و روش ساخت و کیفیتاجرای سازه باید این امر مورد توجه قرار گیرد. به طور مثال در سازه های آبی ساختهشده با بلوک و آجر این امر باید به شدت مد توجه قرار گیرد. یا در استخر ها  و محل هایی که شاهده نوسانات بالای دمایی میباشیم.

12.   مقاومت فشار وچسبندگی .

 

انواع مواد و روش های حفاظت و آب بندی بتن :

·       پوشش نفوذگر کریستال شونده

·       پوشش های الاستومری سیمانی اکرلیکی ( دو جزئی )

·       پوشش های اکرلیکی

·       پوشش های اپوکسی

·       پوشش های پلی یورتان

·       پوشش پلی یورا

·       پوشش سیلوکسان

·       تزریق رزین پلی یورتان

·       ایجاد دیوارحائل اکرلیکی به روش تزریق

·       ایجاد پوشش ملات و چسب بتن ( سنتی )

·       پوشش کولتار اپوکسی

·       رابر لاینیگ

·       پوشش های پایه قیری و بیتومن ها

·       پوشش ممبرین های پلی اتیلن یا پی وی سی

·       پوشش های جی سی ال

·       انواع پوشش های خاص

 

جدول مقایسه انواع پوشش و روش های آب بندی بتن در سیستم ثانویه :

نوع سیستم

مناسب جهت اجرا در

روش اجرا

زیرسازی ویژه

مقاومت شیمیایی

مقاومت اسیدی

مقاومت در برابر UV

رنگ

فشار منفی

فشار مثبت

ایرلس

دستی

دارد

ندارد

خوب

ضعیف

خوب

ضعیف

خوب

ضعیف

تک رنگ

بدون رنگ

متنوع

پوشش نفوذگر کریستال شونده

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پوشش سیمانی - اکرلیکی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پوشش های قیری

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پوشش های اکرلیکی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پوشش های اپوکسی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پوشش های پلی یورتان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پوشش های پلی یورا

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پوشش کولتار اپوکسی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پوشش سیلوکسان