آب بندی بتن ( آببندی سازه های بتنی )

آب بندی بتن ( آببندی سازه های بتنی )

کد مطلب : 277

آب بندی بتن ( آب بندی سازه های بتنی )

کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ، مرکز تخصصی تولید و واردات محصولاتتعمیر ، مقاوم سازی و آب بندی سازه های بتنی

 

آب بندی بتن به معنای عام و نفوذ پذیری بتن بهمعنای تخصصی ، اهمیت بالایی در حفظ دوام سازه های بتنی دارد. امروزه بر هیچ یک ازکارشناسان پوشیده نیست که عمده عوامل مخرب سازه های بتنی منجمله خوردگی کلری ،خوردگی ناشی از کربناتاسیون ، واکنش قلیایی ، تبلور نمک ، فرآیند ذوب و یخ ،سولفاته شده  و ... ، متاثر از نفوذپذیریبتن می باشد. این امر در کنار مشکلات بهره برداری و شکل ناخوشایند دیداری باعثگردیده است که مبحث آب بندی و نفوذپذیری بتن جایگاه ویژه و پر اهمیتی به خصوص درسازه های هیدرولیکی ، دریایی ، استخر ها ، مخازن آب و فاضلاب ، تصفیه خانه های آبو فاضلاب ، سد ها ، تونل ها ، پل ها ، زیرزمین ها ، چاله آسانسورها ، سطوح درمجاور ریزش آب و بام ها دارد.

آب بندی سازه های بتنی همچنین در بخشهای زیادیمشابهت بالایی با حفاظت سازه های بتنی دارد. به عنوان مثال حفاظت سازه های بتنی درمعرض اسید در اغلب مواقع با استفاده از پوشش های مناسب منجمله پوشش های فایبرگلاس، اپوکسی و یا کاشی و آجر ضد اسید به صورت لایه های آب بندی برای جلوگیری از اثرمواد اسیدی بر بتن تحقق می یابد.

البته حفاظت از سازه های بتنی دارای پارامترهایدیگری نیز می باشد. همچنین روش های دیگری نیز مانند حفاظت کاتدیک برای حفاظت ازسازه های بتنی به کار گرفته می شود.

امروزه روش های و متریال مختلفی برای آب بندی وحفاظت سازه های بتنی وجود دارد که هریک دارای نقاط موثر و قوتی می باشد که در صورتگزینش آگاهانه می تواند موثر باشد. از جمله عوامل موثر در انتخاب روش آب بندی میتوان به موارد ذیل اشاره کرد.

·       شرایط بهره برداری از نظر دمایی ، شیمیایی ، تابشآفتاب و مقاومت مکانیکی

·       مدت زمان مورد نظر از نظر دوام

·       محدودیت زمانی اجرا

·       تجهیزات در اختیار و نیروهای تخصصی

·       نوع سازه ها از نظر متریال ساخت

·       شرایط و کیفیت بستر

·       شرایط اقتصادی

·       فشار آب یا مایعات مورد نظر

·       فشار منفی یا مثبت بودن

·       ...

هر یک از متریال و روش ها دارای محدودیت ها،مزایا ، معایب و مشخصاتی می باشد که متاثر از شرایط مذکور می توانند کارآمد و موثربوده و خواسته های بهره برداران و کارفرمایان را پاسخگو باشد.

از جمله انواع روش و متریال های آب بندی می توانبه موارد ذیل اشاره کرد.

·       تزریق رزین پلی یورتان

·       تزریق رزین اپوکسی

·       پوشش اکرلیکی

·       پوشش اکرلیکی-سیمانی

·       پوشش های نفوذگر کریستال شونده شبه سیمانی

·       ملات های آب بندی آنی گیر

·       پوشش پلی یورا

·       پوشش سیلوکسان

·       انواع پوشش اپوکسی

·       پوشش پلی یورتان

·       پوشش فایبرگلاس

·       ورق های پی وی سی یا پلی اتیلن ( ژئوممبرین ها )

·       ورق های جی سی ال

·       انواع واتراستاپ های پی وی سی ، بتونیتی یاهیدروفیلی

·       کاشی ها و آجر های ضد اسید

·       کولتار اپوکسی

·       ...

 

شما می توانید برای مشاوره ، دریافت مشخصات فنی تهیهمتریال و یا اجرای تعمیر و آب بندی انواع سازه هایبتنی از جمله تونلها ،استخرها ، تصفیه خانه های آب و فاضلاب ، مخازن پساب ،کانالها ، زیرزمین ها ، کولینگ تاورها ، تیکنر ها ، سازه های ته نشینی ، چاله هایآسانسور ، بام ها ، سد ها ، اسکله ها و گالری ها ، پست های برق و غیره ، بابخش فنی کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران (44618462-44618379 شرکت رایحه بتن سبز / ژرف تابان مهر ) تماس حاصل فرمایید.

 

 

 


or
or
A password will be send on your post
Registration