تاثیر و نقش حباب در انواع  بتن ( افزودنی حباب زای بتن )

تاثیر و نقش حباب در انواع بتن ( افزودنی حباب زای بتن )

کد مطلب : 520

تاثیرو نقش حباب در انواع  بتن

 

بتن به عنوان ماده براي استحكام سازه از اهميت ويژهاي بر خوردار است به همين دليل به هنگام ساخت و به كار بردن بتن بايد به نكاتيتوجه كرد تا باعث سستي و ناپايداريبتن نشود .

از اين رو به هنگام هواي سرد كه ممكن است باعث يخزدگي بتن شود كه از مواد حباب زا استفاده ميشود.

 

عمل يخ زدگي:

براي بتنهاي خيس، عمل يخ زدگي يك عامل تخريب ميباشد، چون آب به هنگام يخ زدن ازدياد حجم پيدا كرده و باعث توليد تنشهاي مخربدروني شده و لذا بتن ترك مي خورد. تركها و درزهایي كه نتيجه يخ زدگي و ذوب متناوبمي باشند، باعث مي گردند سطح بتن به صورت پولكي درآمده و بر اثر فرسايش، خرابي عمقبيشتري يابد بنابراين عمل يخ زدگي بتن و ميزان تخريب حاصله، بستگي به درجه تخلخل ونفوذپذيري بتن دارد كه اين موضوع علاوه بر تاثير تركها و درزهاست.

نمكهاي ذوب يخ:

اگر براي ذوب نمودن يخ بتن، از نمكهاي ذوب يخاستفاده شود، علاوه بر خرابيهاي حاصله از يخ زدگي، ممكن است همين نمكها نيز باعثخرابي سطحي بتن گردند. چون باور آن است كه خرابيهاي حاصل از نمكهاي ذوب يخ، درنتيجه يك عمل فيزيكي به وقوع مي پيوندد، غلظت نمكها، موجود بودن آبي كه قابليت يخزدگي داشته باشد و در كل فشارهاي هيدروليكي و غشايي (OSMOTIC)نقش بسيار مهمي در دامنه و وسعت خرابيها ايفا مي كنند.

 

مواد حباب زا :

مواد حباب زا جزء آن دسته از افزودني هايي است كهدر هنگام ساخت بتن استفاده ميشود. مواد شيميايي حباب ساز مي تواند از نمك هاي رزينچوب ، دترجنت مصنوعي ، نمك هاي اسيد چرب ، نمك اسيدهاي پتروشيمي و ... باشد.

 

عملكرد مواد حباب زا در جلو گيري از يخ زدگي:

(وجود حباب‌هاي هوا در ملات صدمات ناشي از افزايشحجم آب ملات در موقع يخ زدن را به حداقل ممکن کاهش مي‌دهد.

مهمترين خصوصيتي كه افزودني هاي حباب ساز در بتنايجاد ميكنند ، و دليل عمده بكار بردن اين مواد در بتن ، كاهش نفوذ پذيري است كهدر بتن ايجاد ميكند. حباب هاي ريز كروي كه قطري حدود 100 تا 150 ميكرون دارند لولههاي باريك موئينه در بتن را از بين ميبرند ، قطعه قطعه مي كنند و يا با قرار گرفتندر ابتدا و انتهاي اين لوله ها آنها را آب بند ميكنند و مانع ورود آب درون آنها ميشوند. با اين عمل فشار اسموزي درون اين لوله ها از بين ميرود و مانع ورود آب بهبتن مي شود. در نتيجه در سيكل هاي ذوب و انجماد به بتن آسيب نمي رسد. در واقع بتنآب بند مي شود. همچنين حباب هاي هوا باعث آب بندي بتن در برابر مايعات ، گازها ،حملات سولفاتي نيز آب بند شده و عمر بيشتري پيدا ميكند.

البته نوعی از مواد حباب زا در پايين آوردن جذب آببتن نيز کاربرد دارند؛ اين مواد با ايجاد حفرات بسيار ريز که برای حداکثر قطر آنهااستاندارد تعريف شده، حفرات موئينه داخل بتن را بسته و مانع از نفوذ آب در آنها میشود.

1. اصلاح كننده جدا شدگي :

با ميزان پخش مناسب در سطح بتن پوشش يكدستي به بتنداده و تا حدودي جداشدگي سنگدانه ها را اصلاح مي كند.

 

2. افزايش كار پذيري :

سطح بتن با حباب هوا كار پذيري بالاتري نسبت به بتنهاي معمولي دارد و ليسه اي كردن و پرداخت سطوح آن با راحتي بيشتري انجام ميگردد.ليسه اي كردن سطح بتن با ماله حباب هاي سطح بتن را از بين ميرود. در صورتي كهبخواهيم با دستگاه سطح بتن را ليسه اي كنيم ، سطح ما نبايد سطح كف سازي باشد. زيرابه دليل سرعت بالاي دستگاه و تيغه آن ، حباب هاي لايه زير سطح بتن از بين ميرود كهاين امر باعث پديده اي در بتن مي شود كه به آن " تاول زدن " بتن ميگويند.

 

3.عدم آب اندازي :

اضافه كردن حباب به بتن مانع آب اندازي بتن ميشود ( Bleeding ) . وقتي ويبره ميشود و كاملاً جا مي افتد اگر آب آن زياد باشد ، كم كم آببه سطح بتن مي آيد و به اصطلاح آب مي اندازد و اگر بتن كم آب باشد ، در نقطه اي كهميله ويبراتور قرار دارد آب جمع مي شود و آن ناحيه شل مي شود. به اين حالت اصطلاحاخونريزي داخلي بتن مي گونند. <!--

 

4.توليد بتن هاي سبك

بتن سبك توليد شده در اين روش بر اساس ايجاد منافذمتعدد در داخل بتن يا ملات مي باشد كه اين منافذ بايد به وضوح از منافذ بسيار ريزبتن با حباب هوا متمايز باشد كه بنام بتن اسفنجي ، بتن منفذ دار و يا بتن گازي يابتن هوادار مي شناسند.

 کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران

مجموعه کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران در قالب دو شرکت تولید رایحه بتن سبز و مهندسی ژرفتابان مهر ازسال 1385 فعالیت خود را آغاز نموده است. این مجموعه با شناخت خلا موجود در زمینهارائه خدمات تخصصی بتن در سطح کشور ، با بکارگیری پرسنل تخصصی و نیز تجهیزات ویژه، در این سالهای سعی نموده گامی کاربردی و موثر در زمینه رفع نیاز متخصصین ،کارفرمایان ، مهندسین ، دانشجویان ، مشاورین و پیمانکاران بردارد. در این قالب وبهره گیری از تجربیات روزافزودن خود ، با عنایت به اخذ استانداردهای بین المللی (استاندارد CE  اتحادیه اروپا و استاندارد ایزو 9001 ) ، اینمجموعه  همواره سعی است خدماتی به روز وتخصصی و کاربردی تر ارائه نماید. شرح خلاصه خدمات ارائه شده توسط این شرکت شاملبخشهای زیر می باشد. این شرکت در حال حاضر عضو وندور لیست صنایع دفاع ، لیست بلندوزارت نفت ، وندورلیست سازمان تامین اجتماعی و عضو انجمن ملی بتن ایران می باشد.

 

مجموعه تولیدی و بازرگانی رایحه بتن سبز:

·       واردات و تولید انواع افزودنی های بتن

·       واردات و تولید انواع مصالح تعمیراتی بتن

·       واردات و تولید انواع پوشش های محافظتی وآب بندی بتن

·       واردات و تولید انواع گروت های پایهسیمانی و اپوکسی

·       واردات و تولید انواع مصالح کاشی کاری

·       انواع ماستیک و درزبندهای سازه های بتنیو ساختمان ها

·       واردات و تولید انواع کفپوش ، سخت کنندهو رنگ های ساختمانی

·       واردات و تولید انواع مصالح کمکی بتن ازجمله الیاف بتن ، واتراستاپ ، حلال بتن ، واتراستاپ منبسط شونده، کیورینگ بتن ،اسپیسر ، خمیر کاشت میلگرد ، قالب های پلاستیکی و ...

 

مجموعه مهندسی ژرف تابان مهر :

·       مشاوره و اجرای تعمیر و ترمیم سازه هایبتنی

·       مشاوره و اجرای آب بندی و محافظت سازههای بتنی

·       مشاوره و اجرای مقاوم سازی و تقویت سازههای بتنی

·       مشاوره و جرای انواع کف پوش های صنعتی

·       مشاوره و ارائه خدمات ارزیابی و آزمایشهای غیرمخرب سازه های بتنی

·       برگزاری دوره های تخصصی بتنی

·       ارائه مشاوره و طرح اختلاط بتن های خاص

·       مشاوره و نظارت بر اجرای سازه های بتنی

·       کرگیری و کاشت میلگرد و بولت در بتن وتخریب بتن به روش واترجت

 

در حال حاضر مجموعه کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران، دارای دفتار و نمایندگی هایی در بسیاری از مناطق و شهر ها می باشد.علاقمندان میتوانند برای بهره گیری از خدمات و محصولات این شرکت و یا مشاوره و دریافت رزومهفعالیت ها و یا مشخصات فنی محصولات این شرکت ، با نمایندگی این مجموعه و یا دفترمرکزی این شرکت ( 44618462-44618379) تماس حاصل فرمایند. همچنین علاقمندان بههمکاری با این شرکت می توانند جهت اخذ نمایندگی و عاملیت فروش خدمات و محصولات اینشرکت با شماره تلفن 09120916272 تماس حاصل نمایند.

 


or
or
A password will be send on your post
Registration